Zwolnienie z rejestracji na kasie fiskalnej?

sprzedaz-i-fiskalna_2

 

Po pierwsze roczny obrót do 20 000 zł

Jeżeli prowadzisz firmę i sprzedajesz dla osób indywidualnych (nie prowadzących działalności gospodarczej) i dla rolników ryczałtowych to co do zasady masz obowiązek ewidencjonować tą sprzedaż na kasie fiskalnej.

Jednak nie od razu ten obowiązek wystąpi. Musisz najpierw przekroczyć obrót w wysokości 20 tys. zł.

Brzmi dobrze ale jak jest w rzeczywistości.

W poprzednim opracowaniu napisałam, kto bezwzględnie musi ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej ze względu na rodzaj swojej działalności gospodarczej więc jeśli nie ma cię na tamtej liście to sprawdź jakie zasady Ciebie obowiązują.

 

Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r., przedsiębiorców:

 

►  u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł,

 

►  rozpoczynających w poprzednim roku podatkowym dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli obrót z tego tytułu nie przekroczył, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w poprzednim roku podatkowym, kwoty 20 000 zł.

 

Powyżej opisane zasady dotyczą podatników VAT, jak i podmiotów zwolnionych. Podatnicy VAT ustalają limit obrotów w oparciu o wartość netto sprzedaży, natomiast podmioty zwolnione z VAT w kwotach brutto.

 

Wzór na ustalenie limitu zwolnienia z kasy:

 

Kwota obrotu zwolnienia z kasy fiskalnej = kwota limitu x (liczba dni prowadzenia sprzedaży pozostała do końca roku / liczba dni w roku podatkowym)

Od kiedy kasa fiskalna?

Podmiot korzystający ze zwolnienia z kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów na jej zainstalowanie ma dwa miesiące, następujące po miesiącu, w którym przekroczony został obrót realizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

 

Wspieramy przedsiębiorców i przejmujemy na siebie ich sprawy księgowo – kadrowe.
 Dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem.
Zapraszam na
BEZPŁATNE DORADZTWO KSIĘGOWE ZE MNĄ I NASZYMI KSIĘGOWYMI
Gdzie? do  Biura Rachunkowego 2+1 w Gdańsku i Gdyni
Kiedy?W każdą środę lub czwartek.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej – zachęcam do zadawania pytań.

gb

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

↓ Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *