Limit rozliczeń gotówkowych

Limit rozliczeń gotówkowych w firmie

Wielu z klientów prowadzonego przeze mnie Biura Rachunkowego 2+1 dokonuje transakcji o znacznych wartościach. Czasem pada pytanie czy mogą skorzystać z gotówkowej formy rozliczeń bez użycia rachunku bankowego i czy jest jakiś limit rozliczeń gotówkowych.

 

 

Zazwyczaj ja i nasi księgowi odpowiadamy, że tak ale…
 
pamiętaj proszę, że obecnie dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z Twoją firmą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:
 
– stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca
oraz
– jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na PLN.
 
 
Aktualnie limit rozliczeń gotówkowych określony jest w euro, zatem konieczne jest jej przeliczanie na złotówki według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.
 
Musisz wiedzieć jedno:
limit rozliczeń gotówkowych w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami zostanie obniżony do 15.000 zł.
 
Zmiany te będą obowiązywały od 1 stycznia 2017 r. i będą mieć zastosowanie do płatności dokonywanych w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2016 r. Jednocześnie rozwiązanie to nie będzie mieć zastosowania do płatności wynikających z transakcji zawartych przed dniem 1 stycznia 2017 r., jeżeli wartość transakcji nie przekroczy dotychczasowego limitu (15.000 euro).
 
 
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej –  napisz do mnie lub zostaw komentarz pod artykułem.

gb

Gabriela Brzezińska

Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego

certyfikat księgowy nr 17674/2007

 

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *