Artykuły

Płatność gotówką przyjęta przez Przedsiębiorcę Dodano 29 maja 2017 / Przez Gabriela Brzezińska / 0 Komentarzy

Płatność gotówką przyjęta przez przedsiębiorcę

Fakturę powyżej 15.000 zł w obrocie z innym przedsiębiorcą trzeba zapłacić przelewem. Sprawdź czy są ograniczenie dotyczące zapłat gotówkowych, które otrzymujesz od swoich klientów?

 

Płatność gotówką zależy od tego, czy klienci są przedsiębiorcami, czy są to osoby fizyczne dokonujące płatności na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą.

 

Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.) – art. 22 ust. 2,  stanowią, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz
     
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 zł.

 

W przepisie tym mowa więc zarówno o dokonywaniu płatności przez przedsiębiorcę na rzecz innego przedsiębiorcy, jak i o przyjmowaniu płatności od innych podmiotów.

 

Przedsiębiorco, możesz przyjmować wpłaty od swoich klientów nie będących przedsiębiorcami w gotówce gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł.

 

Gdy klientem dokonującym wpłaty jest inny przedsiębiorca, to płatność powinna nastąpić za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy.

 

Przedsiębiorca, który reguluje swoje zobowiązania wobec kontrahentów dokonując zapłaty w gotówce, w przypadku gdy jednorazowa wartość takiej transakcji przekracza 15.000 zł, nie ma prawa zaliczyć jej wartości do kosztów podatkowych w tej części, w jakiej płatność za nią została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego. Jeżeli natomiast już obciążył nią koszty, wówczas o tę część zobowiązany jest je pomniejszyć.

 

Jeżeli potrzebujesz porady księgowej zapraszam do mnie i do mojego Biura Rachunkowego 2+1. Zapraszam do kontaktu!

 

gb

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

↓ Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *