Artykuły

Podatek VAT od zaliczki Dodano 10 kwietnia 2018 / Przez Gabriela Brzezińska / 0 Komentarzy

podatek vat od zaliczki

Czy rozliczyć vat od zaliczki?

Podatek VAT od wcześniejszej zapłaty za usługę

Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Zdarzają się sytuacje, że przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, np.: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. – art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT.

 

Kiedy zaliczka bez VAT?

Istnieją czynności, w przypadku których wpłata zaliczki przed dokonaniem dostawy towaru czy wykonaniem usługi nie rodzi obowiązku podatkowego w VAT.

Są to czynności m.in. takie jak:

  • dostawa energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • usługi najmu, dzierżawy, leasingu lub usługi o podobnym charakterze,
  • usługi ochrony osób oraz usługi ochrony, dozoru i przechowywania mienia.

Wszystkie usługi zostały wymienione w art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy o VAT

Podatnik obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą dokonaną dostawę towaru czy świadczenie usług oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed dokonaniem tych czynności.

 

Termin wystawienia faktury

Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę.

Zaliczki, według ogólnej zasady, dokumentowane są fakturami wystawianymi nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Faktury takie nie mogą być wystawione wcześniej niż 30. dnia przed otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty. Zostało to uregulowane w art. 106i ust. 2 i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT.

 

Jak odzyskać podatek VAT od niezapłaconej należności dowiesz się w artykule: Ulga na złe długi

podatek vat od zaliczki

 

***

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Potrzebujesz porady księgowej? Zapoznaj się z terminarzem Bezpłatnych Konsultacji Księgowych w Biurach 2+1 i zarezerwuj swój termin już teraz!

***

Jeśli jesteś Księgową lub Księgowym, może zainteresuje Cię Program Partnerski 2+1:

 

podatek vat od zaliczki


W razie wątpliwości zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

 

gb

 

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

 

 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *