Pracownik kradnie Twój czas? Poznaj 4 sposoby na pozbycie się ‘Małpy na plecach’ i dobre zarządzanie pracownikami

 

Małpa na plecach

W swojej pracy stykam się nie tylko z problemami księgowymi lub podatkowymi Klientów naszego Biura Rachunkowego 2+1 ale również muszę radzić sobie dobrze z zarządzaniem pracownikami. Niemal każdego dnia jest jakiś problem do rozwiązania. Zarządzanie pracownikami jest dla mnie niezwykle ważne. Dziś miałam uczucie, że coś mnie w pracy przygniotło, że za dużo mam zadań do zrobienia. Prawie wszyscy wyszli a ja dalej siedzę. Pomyślałam sobie: o nie coś poszło źle, o czymś zapomniałam, na czym polega dobre zarządzanie pracownikami …to jest Małpa. Poznaj 4 sposoby na pozbycie się ‘Małpy na plecach’ i dobre zarządzanie pracownikami.

 

Czy Ty też nieraz miałeś uczucie, że coś Cię przygniata, że nie masz czasu, ciągle nadrabiasz zaległości, a lista rzeczy do zrobienia jest coraz dłuższa? Że robisz rzeczy, które nie rozwijają Twojej firmy, porządkujesz dokumenty dla księgowej, robisz zestawienia…? Odpowiadasz, że tak właśnie jest. Pytasz dlaczego…

To wina Małpy, ktoś wsadził Ci ją na plecy!!! Kluczem jest dobre zarządzanie pracownikami

 

Co to za Małpa?

Małpa to w przenośni problem lub praca przerzucona na Ciebie przez Twojego pracownika.

Gdy tylko nadarzy się okazja, pracownicy zrzucają odpowiedzialność za podjęcie decyzji czy wykonanie trudnego zadania na Ciebie. Lubią Ci czasem oddać Małpę.

Małpy są sprytne i z niczym się nie liczą. Wyssają całą energię, a Ty będziesz je karmić. Sprawią, że będziesz pracować do nocy, w weekendy, nie będziesz miał czasu dla rodziny, odpoczynek i inne rzeczy. Co więcej, Małpy zmniejszają efektywność Twoją i Twojej firmy. Popraw zatem zarządzanie pracownikami.

 

Jak to się pracownikom udaje?

Jak udaje się im delegować zadania Tobie – szefowi, właścicielowi firmy?

Wyobraź sobie zdarzenie:

Spotykasz się z pracownikiem, a on mówi, że ma problem, z którym nie bardzo może sobie poradzić, więc będzie wdzięczny jak mu pomożesz. Ty chcąc być w porządku, obiecujesz, że przyjrzysz się temu w wolnej chwili. W ten oto sposób Małpa z pleców Twojego pracownika przechodzi na Twoje barki. To Ty teraz musisz małpę nakarmić, czyli zrealizować zadanie. Kto tu komu zorganizował czas?  Kto czyim szefem jest?

 

Nie tylko szefowie delegują pracę, ale robią to także pracownicy – często

Nawet jeśli Ty delegujesz znakomicie zadania pracownikom w dół lepiej, niż oni robią to w górę, to i tak przegrasz z nimi. Dlaczego? Bo Ty jesteś jeden, ich jest co najmniej kilku.

Skuteczny menadżer powinien stawiać na delegowania zadań i doskonalić zarządzanie pracownikami lecz nie jest to proste.

 

Jak nie mieć Małpy na plecach – 4 zasady

  1. Poznaj zasady delegowania zadań i zarządzania pracownikami

lecz to nie wystarczy, zatem:

  1. Miej swój czas pod kontrolą. Jeżeli podwładni mają wykonywać powierzone zadania, muszą mieć określone kompetencje.Jeśli wiesz, że Twoi pracownicy nie mają wystarczających umiejętności, zapewne czasem wolisz  pójść na skróty i zrobić coś sam niż popracować nad rozwojem kompetencji pracowników. Jeżeli chcesz być coraz lepszym liderem nie pozwól rozsiąść się cudzej małpie na Twoich plecach. Swój czas musisz mieć pod  kontrolą.
  2. Monitoruj i kontroluj realizację celów, ale nie rób niczego za pracowników.Pomagaj pracownikom w mądry sposób: nie bierze na siebie ich Małp. Wspieraj ich rozwój zawodowy.
  3. Nie bierz odpowiedzialności za wykonanie zadania przez innych.

 

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, zatrudniasz pracowników, potrzebujesz porady lub wsparcia w zarządzaniu pracowniami- napisz do mnie lub zostaw komentarz.

 

Gabriela Brzezińskagb
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

↓ Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *