Zarządzanie finansami: 7 błędów początkującego przedsiębiorcy

 

Zarządzanie finansami: 7 błędów początkującego przedsiębiorcy.

Zarządzanie finansami, temat brzmi dość poważnie. Przeczytaj jak niewiele trzeba, żeby wypracować sobie dobre nawyki i metody.

 

Zarządzanie finansami

  1. Mam pasję i to jest najważniejsze

Świetnie, jesteś szczęśliwcem, robisz to co lubisz i jeszcze jest to Twój biznes. Sam stawiasz sobie cele, realizujesz zadania, które uważasz za słuszne. Każdy by tak chciał. Większość Twoich znajomych mówi Ci, że masz super pomysł na produkt i usługę. Pochlebiają i chwalą za odwagę. Podsuwają swoje pomysły i dają mnóstwo dobrych rad. Jednak bądź ostrożny i uważaj. Jest to pierwszy krok to tego, żeby myśleć i działać życzeniowo. Tak Cię pochłonęła własna firma, że przestajesz myśleć o finansach, bo przecież nie wszystko robi się dla pieniędzy.

Zacznij rozwijać swoja firmę w oparciu o finanse, a nie tylko o pasję.

Pasja nie jest najważniejsze, przydaje się i od niej się często zaczyna. Rozpocznij działalność gospodarczą mając zabezpieczenie finansowe wydatków prywatnych i biznesowych na około 6-12 miesięcy na przód. Firmę prowadzisz dla pieniędzy bo jak nie będzie pieniędzy to nie będzie firmy i nie będziesz realizować swojej pasji. Prowadź firmę tak, by wypracować zyski, żeby mieć na bieżące wydatki, później mieć z czego inwestować w firmę, mieć pieniądze na jej rozwój, na premię dla pracowników, mieć z czego zapłacić im za pracę w nadgodzinach, na podatki i ZUS a przede wszystkim dla siebie.

Jak nie będziesz zarządzać finansami to nie zarobisz i szybko minie Ci zapał.

 

  1. Pieniądze na papierze zamiast pieniądze papierowe

Początkujący przedsiębiorca powinien wydać tylko zarobione pieniądze i takie które ma na koncie bankowym a nie te które są na papierze. Nie wydawaj pieniędzy, których nie masz, których jeszcze nie zarobiłeś bo Twój biznes skończy się szybciej niż zaczął.

 

  1. Strategia na „jakoś to będzie”

Brak strategii firmy to najczęstszy błąd przedsiębiorców. Na początku zadaj sobie pytanie ‘po co?’ ‘po co ja to robię i na czym mi zależy, co jest dla mnie najważniejsze?’ Następnie zacznij budować strategię. Większość mikro i małych firm w Polsce prowadzi strategię przetrwania, ratując sytuacje „ad hoc”. 

Zacznij budować wartość firmy zastanów się kto, dlaczego i za ile chciałby kupić Twoją firmę za 5 lat. Zacznij zarządzać zadaniami przez strategię wartości firmy i zarządzanie finansami oprzyj na strategii.

 

  1. Brak planowania finansowego

Zdecydowana większość przedsiębiorców nie robi planów finansowych i działa “ad hoc”. Są pieniądze na koncie, to dobrze, mogę robić zakupy. 

W Polsce 2/3 przedsiębiorców kończy swój biznes w okresie 5 lat jego prowadzenia. Jednym z powodów są finanse, a dokładnie ich brak i utrata płynności finansowej. Żeby nie utracić płynności finansowej zacznij planować swoje przychody i koszty oraz wpływy i wydatki. Zacznij planować od początku, żeby wyrobić sobie ten nawyk. Twój plan finansowy będzie się rozwija wraz z rozwojem Twojej firmy.

Planuj w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych.

Zrób też plan na 3 lata. Dzięki planowaniu będziesz mógł uniknąć kłopotów związanych z chwilową utrata płynności finansowej, będziesz mógł zaplanować wydatki i inwestycje.

 

  1. Księgowość „na szarym końcu”

Księgowość w biznesie to tylko sprawy administracyjne. Nie ma znaczenia kto to będzie robił oby robił i było tanio. Nic bardziej mylnego.
Księgowość to źródło wiedzy w zarządzaniu finansami.
Wybierz dobrą księgową, która będzie komunikowała się z Tobą w sposób dla Ciebie odpowiedni i zrozumiały, bez używania trudnego języka znanego tylko księgowym, która będzie rozumiała Twój biznes. Wybierz biuro rachunkowe, które udostępnia swoim klientom dane finansowe firmy na bieżąco, posiada platformę online, na której możesz podpatrywać na bieżąco dane finansowe. Czytaj informacje, które dostajesz od swojej księgowej, analizuj je i proś o więcej. Tylko posiadając rzetelne informacje oparte również na danych historycznych będziesz mógł zrobić dobrą prognozę i dobry plan finansowy na przyszłość oraz rozpocząć dobre zarządzanie finansami.

 

  1. Brak planowania podatkowego

Przedsiębiorcy, w informacjach, które dostają od swoich księgowych czytają tylko ile podatku mają do zapłaty, płaca podatek i na tym koniec.
Jak to koniec? …zacznij planować podatki!
To są  wydatki jak zakup nowego komputera lub zapłata za czynsz. Planujesz zakupić komputer, wiesz na jaki czynsz jest Cię stać to dlaczego nie możesz zaplanować podatków. Planowanie podatków to nie jest ich unikanie i działanie poza prawem. Nie jest też zarezerwowane tylko dla dużych firm. Dobra księgowa i doradca podatkowy pomogą Ci zaplanować i zoptymalizować podatki  wykorzystując obowiązujące przepisy podatkowe. Dowiedz się jakie masz możliwości, np. wybierz optymalną formę prowadzenia Twojej firmy, np. spółka z o.o., spółka komandytowa. Może lepiej byłoby dla Ciebie gdybyś płacił podatek kwartalnie lub wybrał uproszczone zaliczki na podatek dochodowy. Dbaj o to by zatrzymać pieniądze w firmie.
O podatkach i o tym, jak zatrzymać pieniądze w firmie przeczytasz również tutaj.

 

  1. Bałagan w papierach

No tak, utykasz fakturę w samochodzie. Ważne dokumenty leżą gdzieś pomiędzy notatkami, ofertami i innymi papierami. Tuż przed 20-tym szukasz ich, żeby zanieść do księgowej. Księgowa dostaje je w ostatniej chwili. Żeby być w porządku i nie narazić Cię na przykrości ze strony urzędu skarbowego zostaje po godzinach i robi rozliczenie podatkowe na szybko. Pospiesznie wysyła Tobie informacje o podatkach, a Ty w pośpiechu je płacisz. Na tym kończy się sprawa księgowości i podatków. Tylko w niektórych miesiącach przykuje Twoją uwagę kwota podatku, bo jakoś jest wyższa niż zazwyczaj. Zastanawiasz się dlaczego.
W bałaganie i pośpiechu nie da się niczego zaplanować i niewiele się „wyczaruje”.
Wybierz biuro rachunkowe, które pomoże Tobie utrzymać porządek w dokumentach, np. takie do którego dokumenty będziesz mógł wysyłać online, które w swojej pracy z klientem wykorzystuje elektroniczny obieg dokumentów żebyś mógł wcześniej dostarczyć je do księgowej. Umożliwi to i ułatwi rzetelne zarządzanie finansami.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej –  napisz do mnie lub zostaw komentarz.

gb

Gabriela Brzezińska

Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego

certyfikat księgowy nr 17674/2007

 

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *