7 najczęściej popełnianych błędów przez księgowych

Błędy księgowych. Nie uwierzycie, ale to się dzieje naprawdę!  Przedsiębiorco, czy wiesz jakie są najczęściej popełniane błędy przez księgowych i jakie możesz ponieść tego konsekwencje?

błędy księgowych

Gdy w Biurze Rachunkowym 2+1 podpisujemy umowę z nowym Klientem, weryfikujemy otrzymane dokumenty i księgi. Podczas przejmowania ksiąg podatkowych i rachunkowych od innych księgowych natknęliśmy się na niewiarygodne błędy księgowych.

Przeczytaj – może niektóre z nich brzmią zabawnie, ale to Ty za nie odpowiadasz i płacisz. Dowiedz się jakie wiążą się  z tym zagrożenia i jakie możesz ponieść tego konsekwencje.

 

 1.      Nieprawidłowe rozliczanie amortyzacji, często modernizacja środka trwałego jest ujmowana bezpośrednio w kosztach. Twoje koszty zostały zawyżone a Twój podatek zaniżony więc będziesz musiał zapłacić odsetki karne.

 

2.      Błędne rozliczenie podatkowe na koniec roku do wybranej formy opodatkowania. Klient był opodatkowany na zasadach ogólnych (PIT-36) a zeznanie roczne złożono na druku PIT-36L czyli na druku dla podatku liniowego.

Konsekwencja: błędnie wyliczony podatek dochodowy – za duży! Jeżeli dochód przekroczy drugi próg skali podatkowej to obliczony będzie za niski. Kreatywna księgowość, wiąże z bezprawnym zaniżeniem podatku.

 

3.      Nie naliczanie amortyzacji w ramach pomocy de minimis  (50 tys. euro jednorazowo). Przedsiębiorca ma prawo do amortyzowania środka trwałego jednorazowo co pozwoli mu na zoptymalizowanie podatki. W konsekwencji tego błędu zapłacił za duży podatek.

 

4.      Nie naliczanie podatku od nieruchomości wg wyższych stawek w związku z prowadzeniem działalności w mieszkaniu, domu (dla części wykorzystywanej do działalności gospodarczej). Zagrożenie – zaniżenie podatku.

 

5.      Uwzględnianie kwoty wolnej od podatku przy naliczaniu wynagrodzenia, nawet jeśli ktoś otrzymuje emeryturę, rentę, prowadzi działalność gospodarczą. Na koniec roku, w zeznaniu podatkowym,  Twój pracownik musi dopłacić podatek do zapłaty, ponieważ kwota wolna w ciągu roku była zdublowana.

 

6.      Koszty zakupu nieruchomości z przeznaczeniem do odsprzedaży, księgowane były bezpośrednio w koszty, zamiast jako towary – co zawyżało koszty uzyskania przychodu i przy poprawieniu błędu prze księgowego w Biurze Rachunkowym 2+1 powstał duży podatek do zapłaty wraz z karnymi odsetkami.

 

7.      Raporty kasowe w firmach które prowadzą pełne księgi są z ujemnym saldem. To jakiś cud. Wydawać więcej pieniędzy niż się wpłynęło do kasy!

 

Uwierzcie mi, że to nie jest wszystko. Jak na razie nasze biuro wyłapało co najmniej 24 błędy księgowych przy przejmowaniu ksiąg z innych biur rachunkowych.

 

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

GB

Przyjdź porozmawiać o tym:
  • Jak założyć firmę
  • Jaką wybrać formę prowadzenia działalności
  • Jak zaoszczędzić dzięki księgowości
  • Jak możesz zatrzymać pieniądze w firmie
  • Co może być Twoim kosztem
Zapraszam cię na BEZPŁATNE DORADZTWO KSIĘGOWE
Gdzie?  do  Biura Rachunkowego 2+1 w Gdańsku Gdyni
Kiedy?  W każdą środę lub czwartek.
Jak się umówić?  Zadzwoń: 58 746 34 13 lub 784 955 666  lub napisz na adres kontakt@dwaplusjeden.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *