Kilometrówka i podróż służbowa zleceniobiorcy – kiedy bez podatku i ZUS?

Podróż służbowa i kilometrówka zleceniobiorcy – Podróż służbowa i kilometrówka zleceniobiorcy

Przedsiębiorcy współpracujący z osobami na zlecenie podpisują umowy w zakres, których wchodzą również jazdy lokalne i podróże służbowe.  Podróż służbowa zleceniobiorcy jest czasem niezbędna do wykonania zlecenia. Czy koszty używania tego samochodu na podstawie prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu, zwolnione od podatku dochodowego?

 

Kilometrówka zleceniobiorcy

Przedsiębiorca i zleceniobiorca mogą w treści umowy zawrzeć postanowienia o zwrocie zleceniobiorcy należności za korzystanie z prywatnego samochodu osobowego Wówczas wynagrodzenie za wykonanie tej umowy oraz zwrot kosztów używania samochodu stanowią dla zleceniobiorcy przychód z działalności wykonywanej osobiście.

Zwrot wydatków w jazdach lokalnych zleceniobiorcy nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego i składek ZUS, bez względu na ilość kilometrów przejechanych w celu wykonania zlecenia.

 

Podróż służbowa zleceniobiorcy

Zwrot kosztów używania samochodu w podróży w jazdach zamiejscowych, jest przychodem korzystającym ze zwolnienia od podatku. Kwoty otrzymane z tytułu zwrotu kosztów używania samochodu w celu odbycia podróży przez osoby nie będące pracownikami są wolne od podatku do wysokości określonej w przepisach. Przepisy przewidują ten zwrot w postaci tzw. kilometrówki, czyli w wysokości stanowiącej iloczyn liczby przejechanych kilometrów i stawki za jeden kilometr przebiegu.

Gdy w ramach umowy zlecenia odbywa się podróż służbowa zleceniobiorcy, otrzymany przez niego zwrot kosztów z tego tytułu do wysokości kilometrówki stanowi dla niego przychód wolny od podatku. Nadwyżka ponad limit jest opodatkowana razem z wynagrodzeniem za wykonanie zlecenie na zasadach przewidzianych dla przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

 

Kwota dokonanego zleceniobiorcy zwrotu kosztów z tytułu zagranicznej podróży służbowej do wysokości limitu nie podlega składkom ZUS.

 

Na temat kilometrówki i ryczałtu za używanie prywatnego samochodu przeczytasz w moim artykule ‘Samochód pracownika wykorzystywany w firmie’

 

Jeżeli potrzebujesz porady księgowej zapraszam do mnie i do mojego Biura Rachunkowego 2+1. Zapraszam do kontaktu!

Masz jakieś pytania, spostrzeżenia?  Zostaw komentarz pod artykułem.

gb

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

↓ Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *