Czy wiesz, że możesz zapłacić obniżone odsetki podatkowe?

 

Wszystko w biznesie dzieje się szybko i  zdarza się, że został popełniony błąd, bo samo rozliczasz sobie podatki i popełniłeś błąd, albo nie dostarczyłeś księgowej faktury sprzedaży na czas albo też księgowa przez pomyłkę czegoś nie zaksięgowała lub faktura dotarła zbyt do księgowości bo miałeś dłuższe wakacje. Uważam, że często takie sytuacje można uratować lub zminimalizować koszty błędu.

 

Jak zminimalizować koszty błędów podatkowych?

Po pierwsze – ważne aby błąd został szybko zauważony.

Po drugie – w tej sytuacji trzeba zrobić korektę deklaracji i dopłacić podatek.

Po trzecie – jeżeli zapłacisz zaległy podatek i Twoja księgowa sama sporządzi korektę deklaracji (zanim zauważy to urząd skarbowy), masz prawo zapłacić niższe odsetki za zwłokę.

Stawka jest uzależniona  od momentu powstania długu – według stawki wynoszącej 50% lub 75% stawki podstawowej.

Będziesz mógł skorzystać z tej preferencji jeżeli wpłacisz zaległość podatkową w ciągu tygodnia od złożenia korekty.

 

Obniżona stawka od zaległości

Obniżone odsetki podatkowe to premia za szybką wpłatę długu ujawnionego w wyniku autokorekty deklaracji. Funkcjonują dwie preferencyjne stawki odsetkowe – 50% i 75% stawki podstawowej.

Masz prawo do skorzystania z obniżonej stawki odsetek wynoszącej 50% stawki podstawowej – obecnie jest to 4%  przypadku wpłaty zaległości podatkowej powstałej od 1 stycznia 2016 r.

Zaległość podatkowa musi wynikać z korekty deklaracji przedłożonej w ciągu 6 miesięcy od dnia upływu terminu złożenia deklaracji. Dług trzeba uregulować w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty. Poprawki w rozliczeniu nie mogą być dokonane pod wpływem działań urzędników.

 

Kiedy nie zastosujesz obniżonych odsetek?

Zastosowanie obniżonych odsetek za zwłokę nie jest możliwe, jeżeli korekta deklaracji jest składana po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej przez urząd skarbowy lub postępowania kontrolnego przez organ kontroli skarbowej, a gdy nie wysyła się zawiadomienia – po zakończeniu tych procedur. Nie zastosujesz obniżonych odsetek również w sytuacji zrobienia korekty w wyniku czynności sprawdzających.

Obniżone odsetki są również możliwe gdy zaległość podatkowa jest rezultatem kolejnej korekty tego samego rozliczenia. Deklarację możesz poprawiać kilka razy.

 

Starsze zaległości podatkowe

Odsetki za zwłokę wyliczone według stawki wynoszącej 75% stawki podstawowej (obecnie 6%) stosuje się do zaległości podatkowych ujawnionych po korekcie rozliczenia, ale powstałych przed 1 stycznia 2016 r.

Pamiętaj, cały dług musisz zapłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty (przykład 2).

Nie będziesz mógł skorzystać z tych preferencji, jeżeli poprawki w rozliczeniu zostaną naniesione w wyniku wspominanych wcześniej działań urzędników tj. kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego lub czynności sprawdzających.

 

W Biurze Rachunkowym 2+1 mamy zasadę, że jeżeli zdarzy się  sytuacja (aczkolwiek w przeciągu ponad 13 lat prowadzenia księgowości przedsiębiorcom sytuacje takie były sporadyczne i na małe kwoty), że wina popełnienia błędu jest po naszej to koszty błędu bierzemy na siebie.

 

Gabriela Brzezińska

Prezes Zarządu Biura Rachunkowego 2+1

certyfikat księgowy nr 17674/2007


GB

Przyjdź porozmawiać o tym:
  • Jak założyć firmę
  • Jaką wybrać formę prowadzenia działalności
  • Jak zaoszczędzić dzięki księgowości
  • Jak możesz zatrzymać pieniądze w firmie
  • Co może być Twoim kosztem
Zapraszam cię na BEZPŁATNE DORADZTWO KSIĘGOWE
Gdzie?  do  Biura Rachunkowego 2+1 w Gdańsku Gdyni
Kiedy?  W każdą środę lub czwartek.
Jak się umówić?  Zadzwoń: 58 746 34 13 lub 784 955 666  lub napisz na adres kontakt@dwaplusjeden.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *