Składki ZUS – ulga na start od 30 kwietnia 2018r.

składki zus

Składki ZUS – ulga na start od 30 kwietnia 2018r.

Od 30 kwietnia 2018 r. zacznie obowiązywać w ZUS tzw. ulga na start. Sprawdź czy możesz opłacać preferencyjne składki ZUS.

Przedsiębiorca, który zarejestruje działalność gospodarczą, będzie mógł w pierwszych 6 miesiącach prowadzenia firmy nie zgłaszać się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i nie płacić za siebie składek na te ubezpieczenia. Sprawdź czy możesz opłacać preferencyjne składki ZUS.

 

Od dnia dokonania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej przedsiębiorca będzie miał obowiązek zgłosić się jedynie do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego i opłacać składkę zdrowotną.

Po 6 miesiącach działalności przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z obecnie istniejącej ulgi – preferencyjnego ZUS.

Przez następne 24 miesiące kalendarzowe prowadzenia działalności gospodarczej będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne (składki zus za siebie) naliczone od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2018 r. kwota ta wynosi 630 zł.

 

Warunki skorzystania z preferencyjnego ZUS

Warunkiem skorzystania z preferencji będzie:

  • podjęcie działalności po raz pierwszy
  • albo rozpoczęcie jej wykonywania ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia
  • przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać tej działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zak
  • res obecnie wykonywanej działalności gospodarczej.

Początkujący przedsiębiorca będzie miał prawo zrezygnować z 6-miesięcznego nieopłacania składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu nowo założonej i wykonywanej działalności gospodarczej. Jeżeli np. w ciągu 6 miesięcy od rozpoczęcia wykonywania działalności chciałby opłacać składki ZUS i się zgłosić do ubezpieczeń społecznych, to zostanie nimi objęty od dnia wskazanego w druku zgłoszeniowym, ale nie wcześniej niż od dnia jego złożenia w organie rentowym. Okres 24 miesięcy kalendarzowych, w których będzie mógł opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wynoszącej 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia, będzie liczony od dnia dokonania przez przedsiębiorcę zgłoszenia do tych ubezpieczeń.

 

Sprawdź jakie jeszcze preferencyjne rozwiązania przysługują przedsiębiorcom: Korzyści z bycia małym podatnikiem

 

 

***

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Potrzebujesz porady księgowej? Zapoznaj się z terminarzem Bezpłatnych Konsultacji Księgowych w Biurach 2+1 i zarezerwuj swój termin już teraz!

***

Jeśli jesteś Księgową lub Księgowym, może zainteresuje Cię Program Partnerski 2+1:

 

 


W razie wątpliwości zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

 

gb

 

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

 

 

 

1 thought on “Składki ZUS – ulga na start od 30 kwietnia 2018r.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *