Jak wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w 2018 r.

Zaliczki na podatek dochodowy 

Jak wpłacać zaliczki na podatek dochodowy w 2018 r.

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą i rozliczasz się z podatku na zasadach ogólnych luty jest miesiącem, w którym masz wybór sposobu opłacania zaliczek w 2018r. na podatek dochodowy.

Nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek płacić zaliczki na podatek dochodowy co miesiąc.

Przedsiębiorcy, którzy na potrzeby podatku dochodowego posiadają status małego podatnika i Ci, którzy rozpoczynający w roku podatkowym działalność gospodarczą w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mają możliwość wpłacania podatku dochodowego co kwartał.

 

Prawo do skorzystania z kwartalnych wpłat mają:

  • Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy według skali podatkowej,
  • Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy.

Aby wybór kwartalnego opłacania zaliczek na 2018 r. był skuteczny, musisz zawiadomić urząd skarbowy o jego dokonaniu w terminie do 20 lutego br. Natomiast osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego zawiadomienie o wyborze kwartalnego opłacania zaliczek składa w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W związku z zaliczkami na podatek dochodowy nie składa się okresowych deklaracji rozliczeniowych. Należy każdorazowo wyliczyć i opłacać zaliczki za poszczególne okresy, które zostaną wykazane w zeznaniu rocznym.

Jeśli zdecydujesz się na zaliczki kwartalne zobowiązany jesteś wpłacać do dnia 20. każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Terminy płatności zaliczek za poszczególne kwartały:

    I kwartał roku – do 20 kwietnia,

    II kwartał roku – do 20 lipca,

    III kwartał roku – do 20 października,

    IV kwartał roku – do 20 stycznia.

Z płatności zaliczki za ostatni kwartał zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy przed upływem terminu jej zapłaty złożą zeznanie roczne (PIT-36 lub PIT-36L). Podatek (jeżeli wystąpi), który wyjdzie do zapłaty w zeznaniu rocznym, należy uregulować do 20 stycznia.

 

Możesz opłacać również zaliczki uproszczone

W trakcie roku podatkowego zaliczki na podatek opłaca w stałej kwocie, bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Również dokonanie takiego wyboru należy zgłosić do organu podatkowego. O podjęciu takiej decyzji musisz zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie pisemnej, tak jak w przypadku zaliczek kwartalnych, do 20 lutego br.

Raz złożone zawiadomienie o wyborze opłacania zarówno kwartalnych, jak i uproszczonych zaliczek dotyczy również lat następnych.

 

Przedsiębiorcy opłacający w poprzednich latach zaliczki uproszczone lub kwartalne, którzy zechcą zrezygnować z tego sposobu ich regulowania w 2018 r., powinni do dnia 20 lutego br. zawiadomić o tym w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

 

Zawiadomienie o wyborze kwartalnych lub uproszczonych zaliczek oraz zawiadomienie o rezygnacji z ich opłacania możesz złożyć na podstawie swobodzie działalności gospodarczej za pośrednictwem CEIDG.

 

Jeśli prowadzisz spółkę i rozliczasz się z podatku CIT, sprawdź czy możesz opłacać 15% podatku, w artykule Podatek CIT 15% – sprawdź czy jest dla Twojej firmy

 

***

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Potrzebujesz porady księgowej? Zapoznaj się z terminarzem Bezpłatnych Konsultacji Księgowych w Biurach 2+1 i zarezerwuj swój termin już teraz!


W razie wątpliwości zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

 

gb

 

Gabriela Brzezińska
Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego
certyfikat księgowy nr 17674/2007

Podziel się tym artykułem ze znajomymi!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *