Zastosuj 50% kosztów przy umowie o pracę

Businessman using smartphone and holding paper cup ina urban scene. Worried businessman in walking on the road and messaging with phone. Young man text messaging through cell phone while walking on the road in the city centre.

  Zastosuj 50% kosztów przy umowie o pracę

Jeżeli zatrudniasz pracowników na podstawie umowy o pracę i w ramach obowiązków pracowniczych wytwarzają oni dzieło autorskie, np. oprogramowanie, to masz prawo stosować 50% kosztów uzyskania przychodu.

 

Warunki

Z treści umowy o pracę lub innego dokumentu powinno jasno wynikać, że obowiązki z tej umowy o pracę obejmują także działalność twórczą. Powinna być wyodrębniona część wynagrodzenia, która jest honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu. Dokładnie, w jasny i czytelny sposób wyróżnij tą część wynagrodzenia, która związana jest z wykonywaniem czynności i prac objętych prawami autorskimi oraz pozostałej jego części związanej z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych.

Ważne

Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla Ciebie jak i dla pracownika. Ty odprowadzisz mniejszy podatek do urzędu skarbowego a Twój pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie „na rękę”

Ograniczenia

Podstawowym ograniczeniem jest ograniczenie kwotowe. Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zastrzegł, że w danym roku podatkowym łącznie koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. W konsekwencji roczny limit 50% kosztów uzyskania przychodów wyznacza kwota 42.764 zł.

 

Więcej dowiesz się z rozstrzygnięcia WSA w Gdańsku w wyroku z dnia 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt I SA/Gd 623/16

 Jeśli nie masz pewności czy możesz zastosować 50% i jak to wyliczyć przy umowie o pracę to zapraszam Cię na Bezpłatne Konsultacje Księgowe do mojego Biura Rachunkowego 2+1.

Chcesz o coś dopytać? Nie wszystko jest dla Ciebie jasne? Zadaj pytanie w komentarzu. 

Gabriela Brzezińska

Prezes Zarządu 2+1 Biura Rachunkowego

certyfikat księgowy nr 17674/2007


GB

Przyjdź porozmawiać o tym:
  • Jak założyć firmę
  • Jaką wybrać formę prowadzenia działalności
  • Jak zaoszczędzić dzięki księgowości
  • Jak możesz zatrzymać pieniądze w firmie
  • Co może być Twoim kosztem
Zapraszam Cię na BEZPŁATNE DORADZTWO KSIĘGOWE
Gdzie?  do  Biura Rachunkowego 2+1 w Gdańsku Gdyni
Kiedy?  W każdą środę lub czwartek.
Jak się umówić?  Zadzwoń: 58 746 34 13 lub 784 955 666  lub napisz na adres kontakt@dwaplusjeden.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *