forma opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania 2019r.

forma opodatkowania

Zmiana formy opodatkowania w 2019r.

W tym roku uległ zmianie termin w jakim należy poinformować Naczelnika urzędu skarbowego o wyborze lub zmianie formy opodatkowania na dany rok. Zmiana przepisów dotyczy przedsiębiorców (osób fizycznych) kontynuujących  oraz rozpoczynających działalność.

Obowiązujące formy opodatkowania, które może wybrać przedsiębiorca to:

  • Skala podatkowa
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt ewidencjonowany
  • Karta podatkowa

Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważnym gdyż bezpośrednio wpływa na wysokość płaconych podatków. Przed wyborem formy opodatkowania (ryczałt, podatek liniowy czy według skali) warto dokonać analizy naszych przyszłych przychodów oraz kosztów.

Jeśli zamierzasz w bieżącym roku pozostać przy dotychczasowej formie opodatkowania, nie mają obowiązku poinformowania o tym fakcie urzędu skarbowego.

Więcej na temat opłacalności danej formy opodatkowania opisaliśmy w artykule https://akademiaprzedsiebiorcy.com/forma-opodatkowania/

Wybór formy opodatkowania – nowe zasady, nowe terminy

W tym roku wydłużył się termin złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania.

Od tego roku w związku ze zmianą przepisów przedsiębiorcy są zobowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania  do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.

W przypadku, gdy pierwszy przychód został osiągnięty w grudniu danego roku podatkowego, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania można złożyć do końca roku podatkowego.

Na przykład gdy przedsiębiorca swój pierwszy przychód z działalności gospodarczej uzyska w lutym, możliwość wyboru lub zmiany formy opodatkowania będzie miał aż do 20 marca. Wybór i zmianę formy opodatkowania dokonuje się poprzez odpowiedni wpis w CEIDG. Nie ma obowiązku co roku składać oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. Oświadczenie takie przedsiębiorca składa, jeśli chce dokonać zmiany formy opodatkowania. 

Wybrana forma opodatkowania w danym roku dotyczy również lat kolejnych. Zasada ta obowiązywała również w latach poprzednich. Pomimo zmiany przepisów, jeśli przedsiębiorca nie chce zmieniać formy opodatkowania, nie musi w 2019 r. składać oświadczenia.

 

Przygotuj się dobrze do prowadzenia firmy! Zapraszamy na warsztat:

„Wszystko co musisz wiedzieć o prowadzeniu firmy”

Podczas warsztatów dowiesz się:

  • czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • jak zarejestrować działalność gospodarczą i gdzie,
  • co oznacza działalność nierejestrowa,
  • jak wybrać PKD aby było zgodne z rodzajem działalności,
  • jaką formę rozliczania podatku wybrać.

Gdzie? 2+1 eksperci księgowości, ul. Jaśkowa Dolina 6/3, 80-252 Gdańsk-Wrzeszcz
Cena: 30 zł

Zapraszamy!

Sprawdź szczegóły

Więcej informacji na temat warsztatu otrzymasz również dzwoniąc:

tel:+48784955666, kontakt@dwaplusjeden.com

tel:+48789409253, szkolenia@dwaplusjeden.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *